2023-02-17

Grany Poniedziałek inny niż wszystkie. Bałucki&Szymula fantastyczny muzyczny eksperyment!

Wojtek Bałucki i Franek Szymula obaj młodzi, obaj zdolni. Jak ogień i woda, powietrze i ziemia… muzyczne żywioły!

Jak połączyć coś, co ze swej natury wydaje się nie do połączenia? Coś, co zdaje się wykluczać? O komentarz do lutowego Granego Poniedziałku poprosiliśmy Rafała Podmokłego, współtwórcę muzycznego cyklu, który już wkrótce obchodził będzie pierwsze urodziny.

- "Paweł Kukiz, w czasach gdy jeszcze nie był parlamentarzystą śpiewał żeby nie mieszać ogórków z dżemem, musztardy z kisielem i śliwek z likierem bo "żołądek to nie San Francisco". Twórcom "Granego Poniedziałku" utwór "Leżę" zespołu Piersi jest dobrze znany ale eksperymentować z nietypowymi połączeniami się nie boją. W nieopublikowanym acz istniejącym manifeście programowym założyli że "Grany Poniedziałek" będzie łączył muzyków i słuchaczy z rozmaitych pokoleń, integrował muzyczne środowisko naszego regionu oraz że będzie także eksperymentem formalnym czyli próbą łączenia ze sobą bardzo różnych stylistyk. W styczniowym odcinku "Granego Poniedziałku" zobaczyliśmy się jak może wyglądać międzypokoleniowa muzyczna fuzja i przekonaliśmy się że Szelest może być głosniejszy niż eksplozja .W odcinku z lutego dokonano na naszych oczach syntezy dwóch romantyzmów - tego z XXIX wieku i tego z XXI gdy na scenę wkroczyło dwóch arcyzdolnych młodzian - pianista Franek Szymula i wokalista Wojtek Bałucki. Takich eksperymentów nie zabraknie i w kolejnych odcinkach bo twórcy "Granego Poniedziałku" zapowiadają m.in próby łączenia brzmień akustycznych z elektronicznymi, muzyki improwizowanej z muzyką w nutach zapisaną, raperów z rockerami czy muzyki etno z klasyką. And many many more. Uda wam się ? - zapytaliśmy. Przynajmniej spróbujemy - odpowiedzieli niczym McMurphy z "Lotu nad kukułczym gniazdem"."

W przyjaznej przestrzeni naszego Domu Kultury wszystko jest możliwe. W poniedziałkowy wieczór, sala lustrzana wypełniła się miłośnikami dobrej muzyki, zebranych powitał dyrektor Piotr Szewczyk.

Za sprawą pomysłodawców „Granych Poniedziałków”, Piotra Dziadkowca i Rafała Podmokłego, niemożliwe stało się możliwym. Jak sami mówią, to jedenaste spotkanie muzyczne i po improwizacji i łączeniu pokoleń, przyszedł czas na kolejny duży krok. Eksperyment muzyczny, czyli łączenie gatunków muzycznych okazał się pomysłem fantastycznym!

To była prawdziwa uczta muzyczna. "Jazzowo-popowy" 19 - letni Wojtek Bałucki oraz "klasyczny" 16-letni Franek Szymula, wirtuozi w swoich muzycznych gatunkach, zachwycili publiczność. Solowe występy młodych lokalnych artystów, rozmowa z nimi, otwierająca na głębię muzycznej wiedzy, a na zakończenie ich wspólny występ wokalno-instrumentalny. Dopełnieniem wyselekcjonowane fotografie Pawła Stożka z Stowarzyszenie Myślenickiej Grupy Fotograficznej - MgFoto. Jednym słowem "WOW."

Kto był ten wie, że tego słowami opisać się nie da. To trzeba było zobaczyć, to trzeba było usłyszeć. Na zakończenie improwizacja i wspólne sto lat, bowiem jutro Rafał Podmokły ma urodziny. Do życzeń się dołączamy. Dziękując za kolejne świetne wydarzenie! Do zobaczenia za miesiąc. Poniżej krótka fotograficzna relacja, która jest zaledwie namiastką tego fantastycznego kulturalnego wieczoru.
 
Loga Fundusze Europejskie - Polska Cyfrowa, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Dostosowanie strony Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu dla potrzeb osób ze specjalnymi wymogami wraz z jej przebudową oraz projektem graficznym i funkcjonalnym została sfinansowana w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 III Osi Programu – Zwiększenie stopnia oraz poprawa umiejętności korzystania z internetu, w tym e usług publicznych w szczególności realizuje cele stworzenia trwałych mechanizmów podnoszenia kompetencji cyfrowych na poziomie lokalnym 3.2 "Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej".
Nazwa programu: Cyfrowa [e]nergia w kulturze. Program cyfryzacji Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu.

© 2020 mokis.myslenice.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.
Zadzwoń