Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu

Kwiaty polskie. Wystawa otwarta.

W Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu spotkali się miłośnicy tradycyjnych ozdób bibułkowych. W ramach pokonkursowej wystawy „Kwiaty Polskie. Myślenickie kwiaty” zaprezentowano najciekawsze ozdoby przygotowane przez dziewięciu twórców z Wiśniowej, Skomielnej Czarnej, Tokarni oraz Wierzbanowej.
Podczas wernisażu organizatorzy konkursu wręczyli zwycięzcom nagrody finansowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Myślenice oraz Gminę Myślenice. Przerywnik muzyczny przygotowali uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Myślenicach.
W tegorocznym konkursie jury zwróciło szczególną uwagę, że w okresie kiedy nasz kraj jest członkiem Wspólnoty Europejski podtrzymywanie tradycji ludowej, do której należy również zdobnictwo bibułkowe – jest naszym wielkim obowiązkiem. Tego typu konkursy i inicjatywy służą zachowaniu naszej odrębności kulturowej, a zatem i tożsamości narodowej.

- Cieszę się, że tradycja – zwłaszcza w formie rękodzieła wraca na salony. To oznacza, że mamy mocne poczucie wartości własnej kultury. Zależy nam bowiem na promocji, tego co świadczy o nas jako o regionie i społeczności stąd się wywodzącej – mówił podczas wernisażu Piotr Szewczyk, zastępca dyrektora MOKiS
Zdobnictwo bibułkowe będące w wielu rejonach naszego kraju zaledwie ciekawostką etnograficzną, na ziemi krakowskiej (w szczególności żywieckiej i myślenickiej), a także kilku innych obszarach Polski ma jeszcze grono autentycznie oddanych tej sztuce entuzjastów. 
Tradycyjne zdobienia wnętrz mieszkalnych sięga w Polsce końca XIX i pierwszych lat XX wieku. Z okazji świąt i rodzinnych uroczystości przebogatym zdobieniem obrazów i stołów nadawano izbie wygląd prawdziwie odświętny i kolorowy.  Taka też jest nowa ekspozycja w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu. Galeria Sztuki Współczesnej na tych klika chwil zamieni się w pięknie przybraną XIX wieczną izbę. 
Wystawa będzie czynna do połowy stycznia 2017.
Wystawę przygotował zespół pracowników MOKiS pod kierunkiem Joanny Jaromin i Barbary Kmiecik.

 

 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...