2023-06-23
W nocy z 22 na 23 czerwca 1940 roku na myślenickiej poczcie nastąpił wybuch granatu lub petardy. Sprawców tego czynu nie ustalono. Hitlerowcy w myśl odpowiedzialności zbiorowej w niedzielę 23 czerwca aresztowali 10 zakładników, mieszkańców miasta, którzy dwa dni wcześniej otrzymali zawiadomienie, że wyznaczono ich na zakładników "celem odparcia aktów sabotażu". Zakładnikami mieli być przez 14 dni i w tym okresie musieli meldować się codziennie w biurze burmistrza.
We wspomnianą "czarną niedzielę" nastąpiły dalsze aresztowania. Zakładników oraz 25 aresztowanych na ulicach a także zabranych z domów zaprowadzono przed budynek poczty (obecny budynek policji przy ul. Jagiellońskiej), gdzie ich sfotografowano, a następnie wywieziono do więzienia Montelupich w Krakowie. Oznajmiono im, że jeżeli nie znajdzie się sprawca zamachu na pocztę, zostaną rozstrzelani. Umieszczono ich w celi śmierci. Większość osób wywieziono do Fortu w Krzesławicach i tam 29 czerwca 1940 roku rozstrzelano.
Byli to:
Dziś w 83. rocznicę "Czarnej Niedzieli" reprezentanci społeczności lokalnej m.in. przedstawiciele władz powiatowych, gminnych oraz instytucji kultury, edukacji, policji, mieszkańcy Myślenic na czele z członkami rodzin zamordowanych złożyli pod tablicą pamiątkową kwiaty oraz znicze.
Spotkanie upamiętniające poprowadził dyrektor Muzeum Niepodległości Łukasz Malinowski.
Nasz Ośrodek Kultury reprezentowała dyrektor Natalia Nowacka, która zaprosiła zebranych na wystawę, która w naszym Domu Kultury "Zamordowany, aby żyć... Andrzej Miętus (1915-1940)." Wystawa jest pomysłem Anny Prokopeczko z Myślenic, której wuj Andrzej Miętus, myśleniczanin jest jedną z ofiar pamiętnej „Czarnej Niedzieli.”
Wielu uczestników dzisiejszej uroczystości odwiedziło wystawę, podczas której pani Anna dzieliła się wspomnieniami o swoim wujku Andrzeju Miętusie.
Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy, która dostępna będzie do końca sierpnia 2023 roku, w sali zielonej Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu.
Dostosowanie strony Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu dla potrzeb osób ze specjalnymi wymogami wraz z jej przebudową oraz projektem graficznym i funkcjonalnym została sfinansowana w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 III Osi Programu – Zwiększenie stopnia oraz poprawa umiejętności korzystania z internetu, w tym e usług publicznych w szczególności realizuje cele stworzenia trwałych mechanizmów podnoszenia kompetencji cyfrowych na poziomie lokalnym 3.2 "Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej".
Nazwa programu: Cyfrowa [e]nergia w kulturze. Program cyfryzacji Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu.