2019-08-23

Kultura. Moje ulubione miejsce

Od 19 sierpnia realizujemy drugą część zadania „Kultura. Moje ulubione miejsce” w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2019 wspólnie z  Narodowym Centrum Kultury. Polega ono na realizacji pięciu wybranych spośród jedenastu zgłoszonych inicjatyw lokalnych. Pomysły wybrane przez komisję będą realizowane w Myślenicach, Krzyszkowicach, Głogoczowie, Bęczarce, Bulinie, Drogini, Osieczanach, Jaworniku i Borzęcie. Wspólne działania Myślenickiego Ośrodka Kultury    i Sportu oraz wnioskodawców potrwają do 12 listopada bieżącego roku.

Oto pomysły wybrane do realizacji :

Jak skroić i uszyć kulturę na miarę potrzeb?  Stowarzyszenie Moc Różnych Razem.
Cykl sześciu dwugodzinnych warsztatów organizowanych w Świetlicy Wiejskiej w Bęczarce.
Grupa dorosłych będzie projektować i szyć torby na zakupy, woreczki na owoce i warzywa zdobione motywami opartymi na regionalnym wzornictwie. Materiały użyte do szycia będą wykonane z tkanin ekologicznych i będą mogły służyć w gospodarstwie domowym długo, promując jednocześnie zachowania proekologiczne .

Pięć smaków myślenickiej kultury. Projekt autorstwa Ewy Wincenciak – Walas.
Realizacja pięciu spotkań z ciekawą osobą z gminy Myślenice ( pszczelarz, rolnik, członkini Koła Gospodyń Wiejskich, zielarz, rzeźbiarz). Na spotkaniach połączonych z gotowaniem twórcy pokażą miejsca związane z kulturą danego miejsca oraz ugotują potrawy wywodzące się z miejscowości. Plany realizacyjne: Jawornik, Borzęta, Bulina, Osieczany, Droginia. Całość realizatorzy sfilmują i umieszczą w sieci.
Twórcze pisanie – od bloga do haiku.  Autor pomysłu – Antonina Sebesta.
Cykl czterech spotkań. Na dwóch: wykład oraz warsztaty twórcze, na kolejnych dwóch: spotkania z literatami
z Małopolski i warsztaty. Miejsce realizacji: Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu.
Nauka pisania tekstów niebanalnych do mediów, tekstów okolicznościowych, haseł reklamowych czy wierszy – haiku.
Kultura bez reszty. Kultura bez resztek. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie.
Cykl trzech spotkań warsztatowych z elementami wykładów o artystach ekologicznie zaangażowanych i sztuce proekologicznej. Na każdym spotkaniu po części wykładowej wprowadzenie do tematyki zero waste, oraz warsztaty z chemii domowej i kosmetyków ekologicznych, które można zabrać do domu. Miejsce akcji – Wiejski Dom Kultury w Głogoczowie.                                                                                                                
Rękodzielnicze Inspiracje autorstwa Justyny Iskry.
Cykl warsztatów (5-8) dla kobiet oraz warsztaty rodzinne dla mam i dzieci. Miejsce realizacji projektu – Dom Strażaka w Krzyszkowicach. Wyjazd do Lanckorony do muzeum rękodzieła oraz wykład psychologa o odkrywaniu i rozwijaniu potencjału twórczego w sobie. Grupa zamknięta.

Diagnoza potrzeb i zasobów mieszkańców gminy Myślenice pokazała celowość realizacji projektów dla osób dorosłych. Aktywna partycypacja w kulturze wzmocni potencjał tkwiący w mieszkańcach i otworzy inne osoby na twórczość, pomysły i działanie dla wspólnego dobra i własnej satysfakcji.

Loga Fundusze Europejskie - Polska Cyfrowa, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Dostosowanie strony Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu dla potrzeb osób ze specjalnymi wymogami wraz z jej przebudową oraz projektem graficznym i funkcjonalnym została sfinansowana w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 III Osi Programu – Zwiększenie stopnia oraz poprawa umiejętności korzystania z internetu, w tym e usług publicznych w szczególności realizuje cele stworzenia trwałych mechanizmów podnoszenia kompetencji cyfrowych na poziomie lokalnym 3.2 "Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej".
Nazwa programu: Cyfrowa [e]nergia w kulturze. Program cyfryzacji Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu.

© 2020 mokis.myslenice.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.
Zadzwoń