2022-09-07

SZCZEPIONKA na COVID-19: fakty i mity. Ile potrwa pandemia? Gość: Marcin Zawrotniak/ ZA BURTĄ PYTAŃ

emat szczepionek wzbudza liczne dyskusje i nie jest pozbawiony kontrowersji. Wokół szczepionek na Covid-19 powstaje wiele fake newsów, a Internet oblegają zdjęcia i historie pacjentów z rzekomymi powikłaniami poszczepiennymi. Jaka jest prawda? Czy AstraZeneca to rzeczywiście tak słaba szczepionka? Dlaczego internetowym trollom zależy na rozsiewaniu nieprawdziwych informacji o pandemii i szczepieniach? Jak długo przyjdzie nam jeszcze żyć w pandemicznej rzeczywistości? Ilu ludzi musi się zaszczepić, by zakończyć trwającą od ponad roku pandemię? Co zawiera „covidowa” szczepionka? Na te pytania odpowiedział dr Marcin Zawrotniak z Myślenic, doktor nauk biologicznych (ze specjalnością biochemia), biofizyk, ratownik medyczny. Adiunkt w Zakładzie Biochemii Porównawczej i Bioanalityki na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ. Od 10 lat jego tematyka badawcza skupia się na zagadnieniach na pograniczu immunologii i mikrobiologii. Podcast prowadzi Adrian Burtan.

Czytaj więcej

2022-09-07

BARTEK BOROWICZ o życiu w trasie i koncertowych szaleństwach/ ZA BURTĄ PYTAŃ

BGdyby Bartek miał swoje hasło na Wikipedii (a powoli ku temu idzie), to mogłoby ono brzmieć tak: „eks-dziennikarz, pozytywnie zakręcony ekscentryk, który w pewnym momencie postanowił założyć własną agencję koncertową i organizować koncerty w 30-metrowych mieszkaniach, więzieniach czy na dachach budynków. Prywatnie hokeista podwodny”. Kto jeszcze nie poznał Bartka „Borówki” Borowicza, ma czego żałować. Jego wyraziste poczucie humoru emanuje na wszystkich wokół, a energia do działania pozwala zmieścić na koncercie w kilkudziesięciometrowym mieszkaniu nawet setkę osób. Tak jak inni właściciele agencji koncertowych padł niejako ofiarą pandemii. Choć w fatalnym 2020 i tak udało mu się zorganizować 265 koncertów. W czasie lockdownu postanowił coś zrobić. I opisał swoje doświadczenia z tras koncertowych. Dzięki zbiórce na portalu crowdfundingowym w grudniu ukazała się jego książka „Borówka Music – 15 lat w trasie koncertowej”. Spotkanie poprowadził Adrian Burtan.

Czytaj więcej

2022-09-07

Po co komu PRZEDŚWIĄTECZNE SZALEŃSTWO?/ ZA BURTĄ PYTAŃ

Komercjalizacja to zjawisko typowe dla XXI wieku. Jej świątecznym odzwierciedleniem są zatłoczone galerie handlowe (trzeba kupić te prezenty pod choinkę dla siostrzeńca!), ludzie ubrani w stroje św. Mikołaja (bardziej lub mniej udanie) czy choćby „długa i piękna reklama Apartu”.

Czytaj więcej

2022-09-07

Pseudopandemia? Jak działają TEORIE SPISKOWE - dr Łukasz Lamża/ ZA BURTĄ PYTAŃ

Rtęć w szczepionkach powoduje autyzm, ziemia jest płaska, a samoloty rozpuszczają nad nami smugi chemiczne powodujące raka. Chyba każdy z nas spotkał się chociaż raz z którąś z tych teorii pseudonaukowych. Spiski towarzyszą nam na co dzień, w ostatnich tygodniach sporo rozmawiamy o „pseudopandemii”, wielu z nas coraz mocniej neguje istnienie koronawirusa i zasadność obostrzeń sanitarnych. Czy tak jest naprawdę? Gościem debaty będzie dr Łukasz Lamża, dziennikarz naukowy, pracownik Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor książki poświęconej teoriom pseudonaukowym „Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze”. Spotkanie poprowadził Adrian Burtan.

Czytaj więcej

2022-09-07

BIAŁORUŚ przeciw reżimowi. O co toczy się gra?/ ZA BURTĄ PYTAŃ

Po wyborach prezydenckich na Białorusi setki tysięcy Białorusinów wyszło na ulice, nie uznając wyboru Aleksandra Łukaszenki. Obywatele od kilku tygodni wyrzucają z siebie gniew z ostatnich 30 lat. Władza nie pobłaża manifestantom, wielu z nich jest bitych przez milicję, a duża część trafia codziennie do aresztu, gdzie jest torturowana. Jak wygląda życie na Białorusi? Czym grozi nieposłuszeństwo wobec władzy? Jak w kraju żyje się młodym ludziom? Gościem kolejnego spotkania z cyklu #ZaBurtąPytań będzie Kristian Shinkevich, Białorusin z Mińska, który od paru lat mieszka i studiuje w Krakowie. W 2017 roku aktywnie uczestniczył w masowych protestach przeciwko Łukaszence, za co został aresztowany i pobity. Do Polski trafił ze statusem osoby represjonowanej politycznie. Obecnie organizuje protesty w Krakowie, koordynuje również strajki na Białorusi. Spotkanie poprowadził Adrian Burtan.

Czytaj więcej

2022-09-07

Czy SZKOŁA zdaje egzamin życia?/ ZA BURTĄ PYTAŃ

Czy szkoła potrafi rzetelnie przygotować do życia? Czy warto uczyć się wszystkich przedmiotów? Jak zdajemy egzamin z nauczania zdalnego? Czy autorytet i prestiż nauczyciela uległ osłabieniu? Jak ważna jest relacja nauczyciela z uczniem i rodzicem? Czy warto stawiać w szkole na technologie?

Czytaj więcej

2022-09-07

GRZECHY KOŚCIOŁA, ateizm i laicyzacja. Dlaczego młodzi obrażają się na religię?/ ZA BURTĄ PYTAŃ

Z roku na rok w Polsce rośnie odsetek osób, które rezygnują z uczestniczenia w mszach świętych oraz życiu Kościoła. Zjawisko obejmuje zwłaszcza osoby młode, często porzucające praktykę religijną w chwili przyjęcia sakramentu bierzmowania. Badania są bezwzględne: polska młodzież laicyzuje się najszybciej na świecie. Dlaczego Kościół nie jest dla nich ważnym miejscem? Kolejna debata online z cyklu #ZaBurtąPytań była okazją do porozmawiania o problemie laicyzacji i wzrastającej krytyki Kościoła w Polsce. Gościem dyskusji był Damian Jankowski - publicysta, krytyk filmowy i redaktor portalu Więź.pl. Autor dwóch wywiadów rzek: „Innego cudu nie będzie” (z Wacławem Oszajcą SJ) i „Nie ma wiary bez pytań” (z ks. Andrzejem Pęcherzewskim). Spotkanie poprowadził Adrian Burtan.

Czytaj więcej

2022-09-07

DZIENNIKARZ NA WOJNIE. Zawód: korespondent wojenny/ ZA BURTĄ PYTAŃ

Zawód korespondenta wojennego to nieustanne ryzyko. Trzeba być czujnym, spostrzegawczym, rozmawiać z odpowiednimi ludźmi. Podczas gdy cywile uciekają z miast obstrzeliwanych salwami z karabinów, by przetrwać, oni do tych miast wjeżdżają. Opisują, nagrywają, relacjonują. A my przy porannej kawie relacje te śledzimy. Gościem debaty online z cyklu #ZaBurtąPytań jest Paweł Pieniążek, korespondent wojenny, relacjonujący wojny i konflikty zbrojne z m.in. Ukrainy, Syrii, Afganistanu czy Iraku, autor książki „Po kalifacie. Nowa wojna w Syrii” i „Wojna, która nas zmieniła” (o wojnie w Donbasie). Widział z bliska m.in. ukraińską rewolucję czy agresję Państwa Islamskiego na Bliskim Wschodzie. Spotkanie prowadził Adrian Burtan.

Czytaj więcej

2022-09-07

KORONAWIRUS - problemy, teorie spiskowe, panika/ ZA BURTĄ PYTAŃ

Mówimy o nim wszyscy. Boimy mniej lub bardziej. Co będzie jutro? Czy stracę pracę? Czy świat po pandemii wróci do normy? A może to rzeczywiście spisek Amerykanów? Koronawirus wpływa na nasze życie prywatne i zawodowe. Siedzimy w domu, zamknięci w czterech ścian, bez fizycznego kontaktu ze znajomymi czy dalszą rodziną. Czy wirus zmieni nasze relacje i postrzeganie świata? Gościem spotkania online z cyklu #ZaBurtąPytań była językoznawczyni, dr Małgorzata Majewska. Spotkanie prowadził Adrian Burtan, pomysłodawca cyklu.

Czytaj więcej

2022-09-07

FACEBOOK I INSTAGRAM robią z nas więźniów?/ ZA BURTĄ PYTAŃ

Cyberkultura i media społecznościowe to potężne źródło możliwości i inspiracji, które ułatwia nam życie, rozwiązywanie problemów i komunikację. Jeszcze nigdy tak wiele rzeczy nie było tak proste. Czasem wystarczy jedno kliknięcie czy wiadomość. Ale nierozsądnie używane social media mają tez ciemne zakamarki - podrasowane zdjęcia znajomych czy brak lajków mogą stać się się przyczyną zmartwień, niskiej samooceny czy uzależnień. Jak temu zapobiegać? Gościem kolejnej debaty online w ramach projektu #ZaBurtąPytań była dr Aleksandra Powierska - social media manager, specjalistka ds. marketingu w mediach społecznościowych, szkoleniowiec. Dyskusję prowadził Adrian Burtan.

Czytaj więcej

2022-09-07

szyscy chcemy być zdrowi, piękni i wysportowani. Biegamy, kupujemy karnety na siłownie czy fitness, przygotowujemy diety, dbamy o siebie – wszystko po to, by osiągnąć konkretną sylwetkę lub dobrą kondycję. Sport jest bardzo ważnym elementem naszej codzienności, staje się nie tylko wyznacznikiem zdrowego stylu życia, ale też modą. O roli sportu i zdrowego odżywiania w ramach spotkania z cyklu #ZaBurtąPytań rozmawialiśmy z Michałem Kudasikiem, trenerem personalnym i pasjonatem sportu. Podyskutowaliśmy o dobrodziejstwach siłowni (i kiedy warto na nią pójść), mitach krążących wokół diet i modzie na zdrowy, sportowy styl życia. Spotkanie prowadził Adrian Burtan.

Czytaj więcej

2022-08-17

Za Burtą Pytań - lista odcinków

#ZaBurtąPytań to podcast społeczny prowadzony przez dziennikarza i blogera Adriana Burtana. Podczas dyskusji z gośćmi poruszane są ważne i czasem kontrowersyjne tematy społeczne, o których na co dzień rozmawiamy nie tylko przy rodzinnym obiedzie. Projekt jest współorganizowany przez Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu.

Czytaj więcej

<
2 / 2
>
Loga Fundusze Europejskie - Polska Cyfrowa, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Dostosowanie strony Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu dla potrzeb osób ze specjalnymi wymogami wraz z jej przebudową oraz projektem graficznym i funkcjonalnym została sfinansowana w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 III Osi Programu – Zwiększenie stopnia oraz poprawa umiejętności korzystania z internetu, w tym e usług publicznych w szczególności realizuje cele stworzenia trwałych mechanizmów podnoszenia kompetencji cyfrowych na poziomie lokalnym 3.2 "Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej".
Nazwa programu: Cyfrowa [e]nergia w kulturze. Program cyfryzacji Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu.

© 2020 mokis.myslenice.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.
Zadzwoń