2024-04-09

Międzynarodowy Dzień Sztuki w Myślenicach

Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Pan Jarosław Szlachetka wraz z Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu po raz pierwszy zapraszają na Międzynarodowy Dzień Sztuki w Kinie Muza.

12 kwietnia (piątek) i 15 kwietnia (poniedziałek) odbędą się dwa bezpłatne seanse kinowe dla uczniów klas piątych szkół podstawowych z terenu Gminy Myślenice. W oba dni pokazy filmowe zaplanowano na godz. 11.00. Przygotowano także ofertę dla młodych ludzi i dorosłych. W popołudniowym seansie w poniedziałek 15 kwietnia o godz. 16.00 na kinowym ekranie będzie można obejrzeć bezpłatnie film Johnny. Popularyzacja i promocja kina o charakterze edukacyjnym ma uświadomić mieszkańcom Gminy Myślenice i nie tylko, jak różnorodna bywa sztuka. Kino, to jednak nie jedyna propozycja Myślenickiego Ośrodka. 12 kwietnia (piątek) w Galerii Sztuki Współczesnej MOKiS odbędzie się wernisaż ceramiki artystycznej, który zainicjuje myślenicki obchody Międzynarodowego Dnia Sztuki.

Czym jest Międzynarodowy Dzień Sztuki i kto go ustanowił

Sztuka to skarbnica kreatywności, innowacyjności i różnorodności kulturowej, dostępna dla wszystkich ludzi na całym świecie. Pełni także istotną rolę w dzieleniu się wiedzą, budzeniu ciekawości świata oraz jako źródło inspiracji do podejmowania dialogu. Są to cechy przypisane sztuce od zawsze, które będą jej towarzyszyć dopóki będziemy wspierać i chronić artystów oraz wolność artystyczną, w ten sposób przyczyniając się również do budowania wolnego i pokojowego świata. Ustalony na 40. sesji Konferencji Generalnej UNESCO w listopadzie 2019 r., Światowy Dzień Sztuki w tym roku obchodzony będzie po raz piąty. Obchody mają się przyczynić do wzmacniania więzów pomiędzy twórczością artystyczną a społeczeństwem, do zwiększania świadomości różnorodności form wyrazu artystycznego, a także podkreślać wkład artystów w zrównoważony rozwój. Stają się także okazją, aby wydobyć z cienia edukację artystyczną w szkołach, w przekonaniu, że kultura może torować drogę dla edukacji włączającej i do realizacji celu wyrównywania szans edukacyjnych. Podczas Światowego Dnia Sztuki UNESCO zachęca wszystkich do uczestnictwa w różnych działaniach, takich jak debaty, konferencje, warsztaty, pokazy kinowe, wernisaże. wydarzenia kulturalne oraz prezentacje i wystawy.


Jakie filmy zobaczymy w Kinie Muza w Myślenicach

Wychodząc naprzeciw różnym grupom wiekowym przewidziano dwa pokazy filmowe jeden dla dzieci, a drugi dla młodych ludzi i dorosłych. W piątek 12 kwietnia i w poniedziałek 15 kwietnia o godz. 11.00 w kinie działającym w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu zobaczymy film familijny z 2019 pt. „Cały świat Romy”. Romy - zbyt dojrzała jak na swój wiek 10-latka - oraz pełna rezerwy fryzjerka Stine są na siebie skazane. Wszystko dlatego, że mama dziewczynki wychowuje ją samotnie, a Stine jest jedyną osobą, która może jej w tym pomóc. Od samego początku chłodna relacja między babcią a wnuczką nie wróży nic dobrego. Zapracowana i borykająca się z chorobą Stine nie ma czasu ani cierpliwości do Romy, która zakłóca jej codzienną rutynę. Z czasem jednak okazuje się, że obie mają ze sobą więcej wspólnego niż myślały i mogą być dla siebie wsparciem nawet w najtrudniejszych moment.
W poniedziałkowe popołudnia 15 kwietnia o godz. 16.00 widzowie będą mogli obejrzeć w Kinie Muza inny wzruszający i pełen refleksji film z 2022 pt. „Johny”. Oparta na prawdziwej historii opowieść o miłości do świata i drugiego człowieka oraz o tym, że każdy zasługuje na drugą szansę. Gdy Patryk dostaje ją od ks. Jana Kaczkowskiego, nie podejrzewa nawet, jak odmieni to jego życie.


Jakie inne propozycje przygotował MOKiS?

Świętowanie Międzynarodowego Dnia Sztuki rozpocznie sięw Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu już w piątek 12 kwietnia o godz. 18.00 wernisażem wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej. Na obszernej ekspozycji będziemy mogli zobaczyć prace ceramiczne powstałe podczas
XV Jubileuszowego Ogólnopolskiego Pleneru Ceramicznego dla nauczycieli szkół plastycznych organizowanego przez Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Wiśniczu. Znacząco uwagę całej ekspozycji przykuwa ilość powstałych prac i ich ogromna różnorodność.
W poniedziałek 15 kwietnia odbędzie się także kolejna edycja cyklu „Grany poniedziałek. Na muzycznej scenie MOKiS wystąpi formacja Bakutil, która zapowiada, że będzie ich można posłuchać od odrobine innej strony.

Gdzie znaleźć szczegóły

Szczegóły cyklu wydarzeń w ramach Międzynarodowego Dnia Sztuki w Myślenicach dostępne są na www.mokis.myslenice.pl. UWAGA: Seanse filmowe dla uczniów klas piątych ze szkół podstawowych z terenu Gminy Myślenice zaplanowane na 12 i 15 kwietnia dedykowane są grupom zorganizowanym przez szkoły. Seans filmu Johnny przewidziany na 15 kwietnia (poniedziałek) godz. 16.00 jest otwarty i bezpłatnych dla wszystkich widzów. Udział w wernisażu ceramiki artystyczne oraz w cyklu muzycznym „Grany Poniedziałek” otwarty jest dla wszystkich zainteresowanych.

Loga Fundusze Europejskie - Polska Cyfrowa, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Dostosowanie strony Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu dla potrzeb osób ze specjalnymi wymogami wraz z jej przebudową oraz projektem graficznym i funkcjonalnym została sfinansowana w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 III Osi Programu – Zwiększenie stopnia oraz poprawa umiejętności korzystania z internetu, w tym e usług publicznych w szczególności realizuje cele stworzenia trwałych mechanizmów podnoszenia kompetencji cyfrowych na poziomie lokalnym 3.2 "Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej".
Nazwa programu: Cyfrowa [e]nergia w kulturze. Program cyfryzacji Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu.

© 2020 mokis.myslenice.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.
Zadzwoń