2023-07-13

Wernisaż wystawy Zdzisława Słoniny MALARSTWO NA SZKLE, RZEŹBA, FOTOGRAFIA

Wyjątkowo piękne wydarzenie, które było inauguracją 9. Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem 2023. Odbyło się 10 lipca w Galerii Sztuki Współczesnej naszego Ośrodka Kultury. Jego bohaterem był Zdzisław Słonina - pochodzący z Bogdanówki artysta. Od połowy lat siedemdziesiątych XX w. rzeźbi, maluje, fotografuje.

Członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła Małopolski.
Były wieloletni dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Świątnikach Górnych /1991-2011/ i były prezes Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych /1992-1996/.  Laureat wielu konkursów krajowych i regionalnych w dziedzinie rzeźby w drewnie oraz malarstwa na szkle.

Na swoim koncie ma ponad 43 wystawy indywidualne oraz udział w 142 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.
Zdzisław Słonina jest jednym z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych twórców ludowych w Polsce.
Wykonuje prace - zarówno rzeźby jak i obrazy na szkle - głównie o tematyce sakralnej, czasami wykonuje dzieła o tematyce ludowej lub historycznej. W 2020 r. w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wykonał cykl ponad czterdziestu obrazów pn. „Żywobycie Kliszczaków na szkle malowane” przedstawiających życie na wsi z czasów jego dzieciństwa.
W swej pracy używa czystych kolorów – soczystych czerwieni, błękitów, zieleni, brązów itp. Przedstawiane postacie często ozdabia aniołkami, ptaszkami i kwiatami co sprawia, że jego styl jest niepowtarzalny i łatwo rozpoznawalny wśród innych twórców.
Malarstwo Zdzisława Słoniny jest bardzo kolorowe i dekoracyjne, charakteryzuje się brakiem cieni
i laserunków. Jego prace znajdują się w: Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie, Muzeum Etnograficznym
w Krakowie, Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Muzeum Regionalnym w Myślenicach, Państwowym Muzeum na Majdanku, Ośrodek Kultury Leśnej w Głuchowie, Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach, Muzeum Ślusarstwa w Świątnikach Górnych oraz zbiorach prywatnych w Ameryce, Australii i Europie. Twórczość swą traktuje jako spełnienie życiowego powołania i pasji.
Mieszka i tworzy w Świątnikach Górnych.

Na wydarzenie przybyło wielu gości, którzy nie ukrywali swojego zachwytu twórczością  Zdzisława Słoniny.

Wystawę można zwiedzać do końca sierpnia 2023.

Organizatorzy wydarzenia: Zdzisław Słonina, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem.

Filmowo:

https://www.facebook.com/malopolskafestival/videos/1302235240726023 o wernisażu 1:38 - 3:05
 
Loga Fundusze Europejskie - Polska Cyfrowa, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Dostosowanie strony Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu dla potrzeb osób ze specjalnymi wymogami wraz z jej przebudową oraz projektem graficznym i funkcjonalnym została sfinansowana w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 III Osi Programu – Zwiększenie stopnia oraz poprawa umiejętności korzystania z internetu, w tym e usług publicznych w szczególności realizuje cele stworzenia trwałych mechanizmów podnoszenia kompetencji cyfrowych na poziomie lokalnym 3.2 "Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej".
Nazwa programu: Cyfrowa [e]nergia w kulturze. Program cyfryzacji Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu.

© 2020 mokis.myslenice.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.
Zadzwoń