2023-08-11

Polish Art Philharmonic - jeden z Koncertów Spanish night już 21 sierpnia w naszym Ośrodku Kultury

Koncerty „Spanish night” orkiestry kameralnej z solistą odbędą się 19. sierpnia 2023 roku w Amfiteatrze w Tarnowie o godz. 18.00, 20.sierpnia 2023 roku na Baszcie Zamku w Czchowie o godz. 17.00 oraz w sali lustrzanej Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu 21.sierpnia 2023 roku o godz. 17.00.

Artystami wydarzeń będą - gitarzysta Tomasz Radziszewski oraz orkiestra z Myślenic Polish Art Philharmonic, której dyrektorem artystycznym jest Michał Maciaszczyk.

W programie „Spanish Night”

znajdują się najsłynniejsze i ukochane przez publiczność utwory hiszpańskie, nierozerwalnie kojarzone z gitarą.
Tomasz Radziszewski urodzony w Nowej Soli, rozpoczął edukację muzyczną w wieku siedmiu lat tamże. Po ukończeniu PSM I stopnia w klasie gitary Elżbiety Cichockiej, kontynuował naukę w PSM II stopnia w Zielonej Górze pod kierunkiem Jarosława Lewandowskiego. Ukończył studia I stopnia w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Piotra Zaleskiego, a następnie studia II stopnia w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem Ryszarda Bałauszko i Mateusza Kowalskiego.

Artysta od najmłodszych lat brał udział w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, zdobywając liczne laury, a w sumie stając na podium ponad 30 konkursów w kategoriach solowych i kameralnych. Jednym z najważniejszych osiągnięć konkursowych dotychczas okazała się I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Tallinie (Estonia), której częścią była przynależność prestiżowej grupy artystów EuroStrings Artists. W związku z nagrodą Tomasz był zapraszany na największe europejskie festiwale jako solista, kameralista i pedagog. Sam dokształcał się na kursach mistrzowskich, których ukończył blisko 20. Szlifował umiejętności u wybitnych mistrzów gitary, m.in. byli to: Sergio Assad, Tilmann Hoppstock, Rafael Aguirre, Łukasz Kuropaczewski, Judicael Perroy, Bernard Hebb, Hubert Kappel, Finn Svit, Johannes Mono, Carlos Pinana, Josef Eotvos, Jeremy Youve. Występował w wielu krajach Europy: w Holandii, Finlandii, Estonii, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Hiszpanii, Niemczech, Anglii, Austrii, Francji i we Włoszech.

Dzięki wsparciu Urzędu Miasta Wrocław, Tomasz Radziszewski nagrał swoją pierwszą płytę, która została wydana w maju 2020 roku przez QBK Records. Tytuł albumu to „Guitar Portrait” i jest on rzeczywiście - portretem gitary, pokazującym jej oblicza w muzyce od renesansu, aż po wiek XX, utwory zarówno solowe, jak i z towarzyszeniem fortepianu, czy zespołu barokowego. Wreszcie od tych nieznanych, jak dawne tańce Praetoriusa, do pereł światowych muzyki gitarowej, jak Concierto de Aranjuez - jedno z największych arcydzieł w literaturze muzycznej. Gitarzysta występował także jako solista z orkiestrami: ADDA Sinfonica (Hiszpania), Sound Factory Orchestra, Orkiestrą Symfoniczną Miasta Cottbus (Niemcy), Orkiestrą Filharmonii Zielonogórskiej, Orkiestrą Filharmonii Lubelskiej, a także Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Tomasz zgłębia także wykonawstwo na instrumentach z minionych epok (na gitarze romantycznej oraz gitarze z czasów F. Tarregi, zbliżonej do modelu A. Torresa). Nagrał dwie płyty na tych instrumentach ze śpiewaczką operową - Olgą Ksenicz, wykonując muzykę Mauro Giulianiego, Domenico Cimarosy oraz Stanisława Moniuszki. Tytuły albumów to kolejno „Mauro Giuliani il maestro” oraz „Znasz-li ten kraj i inne piesni na głos i gitarę”. Płyty zostały nagrane i wydane przez Classical Sound Studio. Najnowsza płyta gitarzysty, nagrana we współpracy z jednym z najwybitniejszych gitarzystów swojego pokolenia – Mateuszem Kowalskim, to owoc dotychczasowej działalności w duo gitarowym. Tytuł albumu to „Delicious”, a nagrane są na nim transkrypcje utworów orkiestrowych, fortepianowych, światowe premiery, a także perełki klasyki gitarowej. Płyta została nagrana i wydana przez Classical Sound Studio. Artysta gra na instrumentach najwyższej klasy, a są to: - Jose Ramirez 1a (1979 r.), -Salvador Ibanez (~1900 r.), -Jerome Thibouville Lamy ( 1890 r.)

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Mecenat finansowy i organizacyjny nad działalnością Orkiestry sprawują: Gmina Myślenice oraz Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz ze środków promocji STOART.

Partnerami wydarzenia są – Tarnowskie Centrum Kultury oraz Miejski Ośrodek Kultury i Rekreacji w Czchowie.

Patronami medialnymi wydarzenia są – Gazeta Myślenicka, Telewizja Myślenice iTV, portal Miasto – info.

Loga Fundusze Europejskie - Polska Cyfrowa, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Dostosowanie strony Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu dla potrzeb osób ze specjalnymi wymogami wraz z jej przebudową oraz projektem graficznym i funkcjonalnym została sfinansowana w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 III Osi Programu – Zwiększenie stopnia oraz poprawa umiejętności korzystania z internetu, w tym e usług publicznych w szczególności realizuje cele stworzenia trwałych mechanizmów podnoszenia kompetencji cyfrowych na poziomie lokalnym 3.2 "Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej".
Nazwa programu: Cyfrowa [e]nergia w kulturze. Program cyfryzacji Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu.

© 2020 mokis.myslenice.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.
Zadzwoń