2023-04-01

Okno na Świat, spektakl Młodzieży z teatru im. Ks. Kardynała Karola Wojtyły

Młodzież z teatru im. Ks. Kardynała Karola Wojtyły przygotowywana pod okiem reżyserki Agnieszki Toli Słomki, rozkwitła na wiosnę nowym spektaklem pt. "Okno na Świat."

"Okno na Świat" to spektakl zrealizowany na podstawie tekstu napisanego przez Magdalenę Marszałkowską. Przygotowany przez instruktorkę zajęć teatralnych i reżyserkę Agnieszkę Tolę Słomkę i młodzież z teatru im. Ks. Kardynała Karola Wojtyły.

Spektakl wystawiono w naszym Domu Kultury w wersji kameralnej na przełomie marca i kwietnia 2023.

Pytamy Agnieszkę Tolę Słomkę:

– Skąd temat na ten spektakl?
Tola: - Temat wziął się jak zwykle z życia, z przeczytanego scenariusza autorstwa mojej znajomej Magdaleny Marszałkowskiej, która w zaczęła obserwować kobiety na emeryturze, szczególnie takie, które całe życie poświęciły innym, pomijając swoje własne marzenia, pragnienia.
Główne bohaterki to taki model Matki Polki na emeryturze, które całe życie najpierw oporządzały dzieci, męża, dom, potem szły do pracy, a po powrocie od nowa sprzątały ten cały inwentarz. Zainteresowało ją, co się dzieje z taką kobietą, gdy mąż umrze, dzieci wyjdą z domu, a życie zawodowe się zakończy. Co takiej kobiecie zostaje? Ciężki temat samotności poprzeplatałam pastiszem telenoweli brazylijskiej, oglądanej przez główne bohaterki, i to okazało się strzałem w dziesiątkę.

– Spektakl odbył się…?
Tola: Próba generalna z udziałem widzów odbyła się 31.03.2023 r. godz. 19:00, a 1.04.2023 r. godz. 17:00 premierowy spektakl z udziałem widowni zaproszonej przez aktorów. Jeśli spektakl się spodoba, to spróbujemy zagrać dla miasta w wyznaczonym terminie.

Jakie wrażenia po premierze?
Tola: Dla mnie najważniejsze, że młodzież jest szczęśliwa, że gra. Po czym dodaje ważne są dla mnie słowa autorki scenariusza, która po spektaklu napisała: Czuję ogromną radość i wdzięczność. Że znam Tolę, że wzięła moje Okno i gdzieś tam, po cichu, przytuliła ten mój stary, pierwszy tekst, pochyliła się nad nim, pracowała, grzebiąc w moich słowach, dała Halinie, aż trzy osobowości, że gdzieś tam młodzi ludzie bawili się moim tekstem, który napisałam, jakby w innym życiu. A teraz dzięki Nim, dzięki Toli ten tekst żyje dalej, już nie moim, ale ich życiem. Dziękuję Młodzi, że Wam się chce robić teatr, choć moglibyście robić coś zupełnie innego. Dziękuję Tola, że zarażasz Młodych teatrem i swoją energią.,".

Spektakl to „petarda”, kto był ten wie, śmiech przez łzy, dobre humorystyczne teksty, wspaniale zaangażowana młodzież i wiele więcej. Co jest tytułowym oknem na świat? Nie zdradzimy, bo już dziś zapraszamy na spektakl, który mamy nadzieję dla szerszej publiczności dostępny będzie już wkrótce.
 
Loga Fundusze Europejskie - Polska Cyfrowa, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Dostosowanie strony Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu dla potrzeb osób ze specjalnymi wymogami wraz z jej przebudową oraz projektem graficznym i funkcjonalnym została sfinansowana w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 III Osi Programu – Zwiększenie stopnia oraz poprawa umiejętności korzystania z internetu, w tym e usług publicznych w szczególności realizuje cele stworzenia trwałych mechanizmów podnoszenia kompetencji cyfrowych na poziomie lokalnym 3.2 "Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej".
Nazwa programu: Cyfrowa [e]nergia w kulturze. Program cyfryzacji Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu.

© 2020 mokis.myslenice.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.
Zadzwoń