2022-06-21

Rzeka siłą miasta. Myślenickie Wianki 2022

Wydarzenie plenerowe odbędzie się na myślenickim Zarabiu już w najbliższą sobotę 25 czerwca. Początek o godz. 16.00 na plaży trawiastej. Tegoroczna edycja myślenickich wianków będzie nawiązywać mocno do dziedzictwa przyrodniczego Gminy Myślenice, ludycznych zwyczajów i tradycji: muzycznych, tanecznych, rękodzielniczych i rzemieślniczych.

 
Podczas „wianków” organizatorzy chcą zwrócić uwagę na to jak przez wieki zmieniał się krajobraz Myślenic i w jaki sposób zdeterminowała go sama rzeka Raba nad brzegiem, której odbędzie się wydarzenie.
Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza do wspólnego wyplatania intencyjnych wianków. W czasie spotkania poznamy symboliczne znaczenie roślin ochronnych, miłosnych, odczyniających wraz z ich zdrowotnymi właściwościami dla ciała i ducha oraz tradycyjne pieśni świętojańskie. Na miejscu czekać będą kwiaty, zioła, byliny. Spotkanie poprowadzi Agata Bargiel z Moc Głosu, członkini kolektywu Siostry Rzeki. To jednak nie koniec atrakcji i wspólnych warsztatów. 

- Zapraszamy do wyplatania sobótkowych lampionów z makramy. Dzięki prostym splotom, przemienisz zwykły słoik w niezwykłą ozdobę domu i ogrodu. Na miejscu będą dostępne: słoiki oraz sznurki. Warsztat poprowadzi Dominika Serzysko z Pracowni SpoTkanie, członkini Kolektywu Siostry Rzeki - wyjaśnia Piotr Szewczyk, dyrektor Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu.
 
O godzinie 18.00, tuż po zakończeniu warsztatów przewidziano spacer medytacyjny „Z nurtem rzeki". Odbędzie się wędrówka korytem rzeki Raby - aby połączyć się z jej wodami, zaśpiewać dla niej pieśń i puścić wianki. Spacerowiczów organizatorzy proszą o zabranie obuwia do wody, gdyż spacer odbędzie się korytem Rzeki.
 
Na finał o godz. 19.00 przewidziano koncert Zespołu Zielony Szlak. Zaś o 20.30 pokaz teatru tańca z ogniem.
 
W trakcie całego wydarzenia trwać będzie kiermasz na rzecz bezdomnych psów i kotów, który zorganizuje grupa "Przytul sierściucha".
 
Natomiast Muzeum Niepodległości w Myślenicach rozbije średniowieczny obóz w którym odbędą się warsztaty dla dzieci, pokaz życia codziennego mieszkańców Myślenic z XIV wieku, prezentacja drabów miejskich, zakuwanie w dyby, występ barda oraz pokaz rycerskiego uzbrojenia i opancerzenia.
Poczęstunek serwować będą Koła Gospodyń Wiejskich. A swoje stanowisko informacyjne będzie mieć Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Myślenicach.
 
Tegoroczna edycja Myślenickich Wianków odbywa się w cyklu 680-lecia lokacji Miasta Myślenice.
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny!
 
 

Loga Fundusze Europejskie - Polska Cyfrowa, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Dostosowanie strony Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu dla potrzeb osób ze specjalnymi wymogami wraz z jej przebudową oraz projektem graficznym i funkcjonalnym została sfinansowana w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 III Osi Programu – Zwiększenie stopnia oraz poprawa umiejętności korzystania z internetu, w tym e usług publicznych w szczególności realizuje cele stworzenia trwałych mechanizmów podnoszenia kompetencji cyfrowych na poziomie lokalnym 3.2 "Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej".
Nazwa programu: Cyfrowa [e]nergia w kulturze. Program cyfryzacji Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu.

© 2020 mokis.myslenice.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.
Zadzwoń