2018-05-04

Sakralne narracje. Spotkanie ze sztuką w MOKiS

Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza 10 maja o godzinie 18.00 na niezwykłe spotkanie "Sakralne narracje", którego bohaterami będą: konserwator dzieł sztuki Bogdan Czesak i br. Marcin Świąder, niezwykły kapucyn, który od kilkunastu już lat pisze ikony. Spotkanie odbędzie się w foyer MOKiS.

Osią spotkania będzie sztuka sakralna, która w dwóch odsłonach prezentowana jest obecnie w Myślenickim Ośrodku Kultury. Zaproszeni rozmówcy podzielą się własnymi spostrzeżeniami z perspektywy osób dbających o dziedzictwo sztuki związanej z sakrum  i twórców – wychodzących z tradycji do sfery profanum.

W foyer MOKiS prezentowana jest wystawa "Dzieło działanie", na którą składają się obiekty przeniesione z pracowni konserwatorskiej Bogdana Czesaka. Wśród nich, między innymi możemy znaleźć elementy demontowane z dekoracji kościelnych, snycerskie, odlewy gipsowe dzieł znanych autorów, przykłady polichromii. Ekspozycja pokazuje obiekty "w trakcie pracy", często niepełne, bo czekające na zabiegi konserwatorskie. Na zaplanowanym na 10 maja spotkaniu, ekspozycję wzbogaci niezwykły obiekt, figura Matki Bożej z Wilkanowa datowana na 1510 r., którą będzie można oglądać jedynie podczas czwartkowego spotkania. 

Drugą ekspozycją pokazywaną w galerii artysty nieprofesjonalnego jest zestaw prac powstałych podczas warsztatów pisania ikon w Centrum Kultury w Niepołomicach. Kurs zrealizowali Katarzyna i Jarosław Kulowie, mający swoją pracownię pisania ikon  w Częstochowie, a prace zgromadzone w MOKiS, to pokłosie spotkań z osobami, które swoją przygodę z malarstwem temperowym dopiero rozpoczynają. Prace kilkunastu autorów przestawiają przede wszystkim oblicze Chrystusa i wizerunki Matki Bożej.

 

Loga Fundusze Europejskie - Polska Cyfrowa, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Dostosowanie strony Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu dla potrzeb osób ze specjalnymi wymogami wraz z jej przebudową oraz projektem graficznym i funkcjonalnym została sfinansowana w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 III Osi Programu – Zwiększenie stopnia oraz poprawa umiejętności korzystania z internetu, w tym e usług publicznych w szczególności realizuje cele stworzenia trwałych mechanizmów podnoszenia kompetencji cyfrowych na poziomie lokalnym 3.2 "Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej".
Nazwa programu: Cyfrowa [e]nergia w kulturze. Program cyfryzacji Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu.

© 2020 mokis.myslenice.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.
Zadzwoń