2018-02-21

Czerń i biel w fotografii mgFoto

#ffffff #000000 to zagadkowy tytuł wystawy, którą od 16 lutego 2018 roku można oglądać w foyer Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu. Ekspozycja prawie 40 fotografii została zorganizowana w ramach piątej przeglądowej wystawy Myślenickiej Grupy Fotograficznej mgFoto. Swoje prace prezentuje na niej piętnastu autorów, którzy w ten sposób podsumowali rok 2017.

 

Tytuł #ffffff #000000 – czytelny jedynie dla osób mających wiedzę na temat fotografii cyfrowej i zapisu barw w komputerowych programach graficznych jest niczym innym, jak zapisem szesnastkowym bieli i czerni. Taka jest też wystawa - monochromatyczna, zbudowana z odcieni szarości.

 

Myślenicka Grupa Fotograficzna po raz pierwszy sięga tak głęboko w historię fotografii. Narzuca sobie ograniczenie, które tak naprawdę staje się nowym otwarciem w myśleniu o obrazie utrwalanym aparatem fotograficznym. Struktury, walory, światło i ciemność, które budują poszczególne zdjęcia wzbogacone wrażliwością i dużą sprawnością techniczną autorów tworzą niepowtarzalną wartość – unikalną opowieść o naturze i człowieku. Wystawa jest o nierozerwalnych, dopełniających się do całości opozycjach, które budują nasze doświadczenia: nocy i dnia, śmierci i życia.

Kolor jest wszystkim, lecz czerń i biel są czymś więcej – słowa Dominica Rousea, wybitnego dziennikarza i reportera oddają znakomicie charakter tegorocznej wystawy przeglądowej mgFoto.  Czy na pewno można zapomnieć o kolorze? Doświadczenia współczesności pokazują, że fotografia stała się nieodłącznym elementem naszej codzienności, otacza nas właściwie w każdym momencie, będąc najbardziej demokratycznym medium. Do internetu trafiają co minutę miliony zdjęć, tworząc kakofonię koloru. Czy na czarnobiałej wystawie jest więc miejsce na kolor?

Okazuje się tak. Kolor kusi.

Wystawę można oglądać przez najbliższe tygodnie w Myślenickim Ośrodku Klultury i Sportu. Ekspozycja powstała przy współpracy MOKiS Myślenice oraz mgFoto.  

foto: Mariusz Kowalik

 

Loga Fundusze Europejskie - Polska Cyfrowa, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Dostosowanie strony Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu dla potrzeb osób ze specjalnymi wymogami wraz z jej przebudową oraz projektem graficznym i funkcjonalnym została sfinansowana w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 III Osi Programu – Zwiększenie stopnia oraz poprawa umiejętności korzystania z internetu, w tym e usług publicznych w szczególności realizuje cele stworzenia trwałych mechanizmów podnoszenia kompetencji cyfrowych na poziomie lokalnym 3.2 "Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej".
Nazwa programu: Cyfrowa [e]nergia w kulturze. Program cyfryzacji Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu.

© 2020 mokis.myslenice.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.
Zadzwoń