2023-05-23

MAT Myślenice w MOKIS czyli zajęcia szachowe na wysokim poziomie

"W każdym z nas drzemie talent. Trzeba go tylko odkryć, a później pieczołowicie pielęgnować." Sekcja szachowa działająca w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu gromadzi podczas swoich regularnych spotkań około 40 pasjonatów królewskiej gry. Są to dzieci i młodzież w wieku od 5 do 18 lat. Grupy zajęciowe liczą 6-8 uczestników. Podział na grupy uwzględnia stopnień zaawansowania oraz wiek szachisty.

Kto prowadzi zajęcia?


Warto podkreślić, że szachiści ćwiczą pod okiem wykwalifikowanych trenerów posiadających licencję Polskiego Związku Szachowego. Zajęcia szachowe obywają się we wtorki i piątki. Zawodnicy podczas tych zajęć podnoszą swoje umiejętności, uczą się nowych debiutów, przygotowują się do udziałów w turniejach szachowych.

„Klub szachowy aktualnie ma drużynę w Ekstralidze Juniorów (znajdujemy się wśród 10 najlepszych Klubów w Polsce). To historyczny sukces naszych zawodników i trenerów, awansu dokonali podczas udziału w I Lidze Juniorów 2022. Nasze drużyny juniorów aktualnie reprezentują też klub w V, IV i III Małopolskiej Lidze Szachowej Juniorów. Mamy utalentowane dzieciaki i młodzież którzy wspaniale radzą sobie na arenach ogólnopolskich i międzynarodowych. Nasi zawodnicy to wielokrotni medaliści Mistrzostw Polski Juniorów i różnorodnych Międzynarodowych Turniejów” – informuje Małgorzata Jamrozik członek zarządu Stowarzyszenia MAT.

Co jeszcze w ofercie MAT?


Klub MAT Myślenice poza zajęciami oferuje także udział w: obozach szachowych, półkoloniach, imprezach lokalnych (szachowe mikołajki, szachowe spotkania na Myślenickim Rynku, karnawałowy turniej szachowy, Mistrzostwa Szkół i Przedszkoli, Szachy NieDzielą, turnieje klasyfikacyjne, na których można podnieść swoje kategorie szachowe itp.), wyjazdach integracyjnych na wiele turniejów zewnętrznych. Tworzymy lokalne środowisko szachowe, które cieszy się dużym zainteresowaniem.
Dlaczego szachy? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, ale gdy pozna smak tej dyscypliny sportu, zakocha się w niej i będzie się starał rozwijać swoją pasję poprzez ciągłe doskonalenie się.

Dlaczego warto grać w szachy?

Gra w szachy rozwija pamięć, logiczne myślenie, poprawia zdolność koncentracji i długiego wysiłku umysłowego. Uczy umiejętności analizowania, przewidywania i rozwiązywania problemów. Ponadto szachy kształtują też pozytywne cechy charakteru, uczą opanowania, cierpliwości i odporności na stres, a także umiejętności radzenia sobie z porażką, która może spotkać każdego, kto staje do konfrontacji z silniejszym przeciwnikiem.
Klub szachowy MAT Myślenice współpracuje także z placówkami na terenie całej Gminy Myślenice. Aktualnie rozpoczęliśmy projekt: „Gra w szachy jako alternatywny sposób spędzania czasu wolnego przez dzieci i młodzież z terenów wiejskich Gminy Myślenice.” Organizujemy bezpłatne zajęcia szachowe w Bęczarce, Krzyszkowicach, Bysinie, Głogoczowie. Planujemy jeszcze wdrożenie projektu na obszarze jednego sołectwa wiejskiego. Zajęcia te cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem z uwagi na dostępność w miejscu zamieszkania, bez konieczności dojazdów.
Naukę gry w szachy można rozpocząć w każdym wieku. Podstawy gry mogą opanować już dzieci 4-5-letnie, ale można też zacząć grać, będąc nastolatkiem lub osobą dorosłą. W szachach nie ma barier, to gra dla każdego, która dla wielu staje się też pasją na całe życie.

Więcej informacji strona MAT: 

mat-myslenice.pl oraz tel.: 607 808 466
 
Loga Fundusze Europejskie - Polska Cyfrowa, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Dostosowanie strony Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu dla potrzeb osób ze specjalnymi wymogami wraz z jej przebudową oraz projektem graficznym i funkcjonalnym została sfinansowana w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 III Osi Programu – Zwiększenie stopnia oraz poprawa umiejętności korzystania z internetu, w tym e usług publicznych w szczególności realizuje cele stworzenia trwałych mechanizmów podnoszenia kompetencji cyfrowych na poziomie lokalnym 3.2 "Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej".
Nazwa programu: Cyfrowa [e]nergia w kulturze. Program cyfryzacji Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu.

© 2020 mokis.myslenice.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.
Zadzwoń