Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu

Maj. Ja i mój kraj

Maj. Ja i mój kraj. Pod takim hasłem w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu zostanie zrealizowanych cykl wydarzeń artystycznych i edukacyjnych nawiązujących do kultury narodowej. Organizatorzy przewidzieli zarówno spotkania autorskie, warsztaty taneczne, wystawy i wernisaże, a także zabawę z organiczną fotografią. Będzie ciekawie.

Opowiedzą o Polsce
Już 9 maja o godzinie 18.00 w sali kameralnej Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu odbędzie się spotkanie z Karoliną Druzgałą-Pawlak. Młodą i utalentowana choreograf. Absolwentką studium choreograficznego (ukończone z wyróżnieniem) w klasie prof. Anatola Kocyłowskiego wybitnego eksperta w dziedzinie tańców narodowych i historycznych. Podczas spotkania Karolina Druzgała-Pawlak opowie o polskich tańcach narodowych. Stanowią bowiem one cenne niematerialne dziedzictwo kultury, które dla wielu wciąż stanowią pewnego rodzaju tajemnicę. Druzgała – Pawlak na co dzień związana jest z Reprezentacyjnym Zespołem Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”, gdzie pełni funkcję kierownika artystycznego.

Krakowiak w wykonaniu ZPiT „Ziemia Myślenicka”

Kolejne ze spotkań poprowadzi mieszkający od lat w Myślenicach Palestyńczyk Bilal Qashou. Opowie on o swoich polskich doświadczeniach i o tym, jak Polska stał się jego domem. Gość specjalny podzieli się także swoimi refleksjami na temat obecnej sytuacji w Palestynie. Spotkanie odbędzie się 23 maja 2017 roku o godzinie 18.00 w sali kameralnej Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu.

Tańce narodowe dla nauczycieli
W maju Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza na weekendowy kurs doskonalący umiejętności dla nauczycieli przedszkoli i szkół podstawowych. Specjalnie dla nich wraz z Myślenickim Towarzystwem Kultury Ośrodek przygotował kurs w zakres którego wejdą podstawowe umiejętności taneczne poloneza, krakowiaka, mazura, oberka i kujawiaka. Kurs odbędzie się w dniach 13 i 14 maja w godzinach od 10 do 14.00 w sali tanecznej MOKiS.
- Wielu nauczycieli zwłaszcza w przedszkolach i szkołach podstawowych pracuje z dziećmi ucząc je m.in. tańców narodowych. Chcemy, żeby udoskonalili swoje umiejętności pod okiem wykwalifikowanego instruktora, który pokaże jak poprawnie uczyć kroku, figur, jakie rozwiązania choreograficzne stosować. Podpowie jaką muzykę wybrać, itp. – mówi Piotr Szewczyk, zastępca dyrektora MOKiS.
Na warsztaty obowiązują zapisy telefoniczne (12 272-15-11) do dnia 8 maja. Zajęcia trwać będą przez dwa dni. Ilość miejsc ograniczona. Udział w warsztatach jest bezpłatny, a po ich zakończeniu uczestnicy otrzymają certyfikaty.

Myślenicka Noc Muzeów i Galerii
20 maja od godz. 18.00 Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza na Myślenicką Noc Galerii. Impreza, które wpisuje się w europejską akcję pn. Noc Muzeów i Galerii obfitować będzie w wydarzenia artystyczne. W trakcie jednego wieczoru odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć ekspozycje 4 artystów, fotokast w przygotowany przez Myślenicką Grupę Fotograficzną MGfoto prezentowany na ekranie kinowym Kina MUZA oraz wsłuchać się w muzykę przygotowaną przez artystów pod nazwą 32 i 400. Start o godz. 18.00, a zakończenie ok. godz. 01.00.
- To będzie naprawdę wspaniała noc. Będzie nam towarzyszyć twórczość profesjonalnych artystów Eugeniusza Molskiego, Kai Sawickiej, Magdaleny Cisło i MGfoto. Podczas spotkania z Piotrem Bębenkiem zainaugurujemy działalność galerii sztuki amatora. Do przygotowania ekspozycji zaangażujemy przestrzenie w galerii sztuki współczesnej, holu wystawienniczym, sceny kameralnej i przewiązki – wyjaśnia Natalia Nowacka, główny specjalista ds. edukacji artystycznej i wystawiennictwa.

Exlibris. Moja pieczęć.
12 maja w godzinach od 17.00 do 19.00 w Galerii Sztuki Współczesnej MOKiS odbędą się otwarte warsztaty graficzne. Tym razem uczestnicy zajęć pod lupę wezmą exlibris. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązują wcześniejsze telefoniczne zapisy: 12 272-15-11.
Exlibris, to znak książki, najczęściej ozdobny, wykonany w technice graficznej, z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru (lub np. stylizowanymi inicjałami) albo nazwą instytucji. Typowy exlibris jest małą, zadrukowaną karteczką przyklejoną do wewnętrznej strony okładki. W prostszej formie może to być np. pieczątka.
Warsztaty stanowić będą inaugurację otwartej pracowni graficznej MOKiS, która od maja rozpocznie regularne zajęcia do udziału w których organizatorzy zapraszają zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych. Zajęcia prowadzić będą Natalia Nowacka i Joanna Jaromin.

Plantacja fotografii
26 maja o godz. 18.00 w MOKiS w ramach programu Kraków Photo Fringe 2017 odbędzie się spotkanie z Kariną Kiczek poświęcone fotografii organicznej. Autorka zaprezentuje proces powstawania takic h nietypowych fotografii. Będzie to jednocześnie inauguracja cyklu wydarzeń dla młodzieży i dorosłych związanych z tego typu działalnością artystyczną.
Fotogram organiczny powstaje na materiale światłoczułym (papierze używanym w technice czarno-białej fotografii, w ciemni analogowej), który zostaje pokryty materią organiczną np.: liśćmi, ziołami, igliwiem, rozgniecionymi owocami, ziemią. Papier pozostaje w tym środowisku nawet przez kilka dni – naświetlany wędrującym światłem słonecznym, księżycowym, światłem latarni… Podczas tego procesu emulsja światłoczuła reaguje z substancjami chemicznymi zawartymi w roślinach, skrapla się para wodna, deszcz… Na papierze powstają ślady, czasem dokładne odbicia kształtów, prześwietlenia, tajemnicze pejzaże, przestrzenne mapy w tonacjach fioletów, różów, szarości, brązów, rdzy. Z uwagi na niemożność przerwania procesu naświetlania fotogramy nie mogą być oglądane w pełnym świetle, możemy jedynie zatrzymać je na fotografii.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...